Menu

Wizerunek

Blog o etykiecie, stylu i wizerunku

Mowa ciała - postawa ciała podczas prezentacji

wizerunekblox

Nawiązując do forumowej dyskusji na temat postawy ciała podczas prezentacji należy zwrócić uwagę na fakt iż zależy ona od kilku elementów - sytuacji, miejsca i tego czy i jakich używa się pomocy.

Można stać na przeciwko widowni, stać na scenie, przy mównicy bądź siedzieć - na fotelu, za stołem etc. Organizacja miejsca będzie wpływała na dynamikę naszej prezentacji, np. mównica/stół z mikrofonem ogranicza nasza mobilność. Prezentacja na stojąco - na scenie lub otwartej przestrzeni - ze slajdami czy rzutnikiem wymaga innej dynamiki.

Generalnie należy mieć postawę otwartą i swobodną. Sylwetka powinna być wyprostowana, nogi lekko rozstawione, przodem do widowni/słuchaczy, ręce swobodne widoczne przez cały czas, zachowany kontakt wzrokowy. Używać gestykulacji intencjonalnie, nie zaś chaotycznie. Gest ma znaczenie, coś mówi, musi zatem podkreślać i wzmacniać sens naszej wypowiedzi.

Jeżeli mamy problem z kontrolą rąk, spróbujmy trzymać długopis lub wskaźnik. Jeżeli siedzimy na fotelu lub krześle a przed nami nie ma stołu, trzymajmy w rękach notatki, to pozwoli nam zbudować pewną symboliczną 'barykadę'. Postawa stojąca jest jednak zdecydowanie lepsza gdyż pozwala na lepszą emisje głosu.

Jeżeli stoimy unikajmy chodzenia w te i wew te. Ruch po scenie czy miejscu prezentacji wprowadza pewną dynamikę, ale musi służyć prezentacji a nie jednie rozładowaniu energii prezentującego. Nie należy zatem obsesyjnie ruszać częściami ciała, np. wiercić stopą, bujać biodrami etc. są to zazwyczaj objawy znudzenia lub zdenerwowania.
Unikajmy także zakładania rąk z przodu (schowane dłonie) czy wkładania rąk do kieszeni - są to gesty zamknięcia.
Postawy z rekami z tyłu są niewskazane: ‘postawa na SS-mana’ - a więc nogi rozstawione dość szeroko, ręce założone z tyłu, biodra lekko wypięte do przodu - to typowy szczególnie dla mężczyzn pokaz męskości, dominacji, autorytetu. Druga ‘postawa na ucznia’, nogi złączone, ręce splecione z tylu, głowa opuszczona - to z kolei oznaka zakłopotania, poczucia winy, słabości.
Jeżeli stoimy unikajmy bujania się, kręcenia, wiercenia oraz krzyżowania nóg. Stojąc przy mównicy unikajmy opierania się o nią czy wręcz wiszenia na niej. Jeżeli siedzimy za stołem nie chowajmy rąk pod stół i nie huśtajmy się na krześle.
Używając pomocy typu tablica, rzutnik etc. zaplanujmy całość tak, by swobodnie poruszać się po pomieszczeniu i z łatwością nawigować całością prezencji, oraz tak by wszyscy uczestnicy z łatwością mogli zapoznać się z przedstawianymi materiałami.

Pamiętajmy o tym, ze dobry prezenter jest opanowany, przygotowany i ma plan prezentacji. Ma tez kontrolę na ruchami ciała i nad emisją głosu, a co najważniejsze potrafi nawiązać i utrzymać kontakt ze słuchaczami.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • wentyl77

  Uwielbiam ludzi, którzy pouczają innych, a sami nie potrafią stosować prostych zasad pisowni (np. polskich liter).

  To, co piszesz, to typowe "lanie po ścianie" i pseudo-nauka.
  Może jeszcze o tym nie wiesz, ale jesteś produktem kultury korporacyjnej, a zarazem jej ofiarą.

  Żal mi takich ludzi. Brzydzę się tobą. Ale jestem zmuszony do tolerancji - w końcu jakoś trzeba budować ten nasz kapitalizm.

 • Gość: [g] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Fuj! Okropny tekst.

 • kolor005

  Nie do końca rozumiem Wentylu szanowny Twoją postawę. Być może autor tego bloga jest prawdziwym produktem korporacji, ale cóż z tego? Po trosze my też jesteśmy. Jeśli tego nie wiesz pomyśl nad tym intensywniej. Pozdrawiam.

 • Gość: [Kaz] *.free.aero2.net.pl

  Logiczne ale mało

© Wizerunek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci