Menu

Wizerunek

Blog o etykiecie, stylu i wizerunku

Prezenty świąteczne - etykieta

wizerunekblox

Święta zbliżają się wielkimi krokami i wielu z nas już kupiło prezenty świąteczne najbliższym. Jak co roku musieliśmy stanąć przed dylematem: komu, co i za ile kupić. Jeżeli jeszcze nie zdążyliście zrobić niespodzianek rodzinie i przyjaciołom kilka porad poniżej.

Czy jesteśmy zobowiązani dać komuś prezent w postaci pieniędzy lub bonu zakupowego jeżeli tak zostaliśmy obdarzeni?
Nie, nie musimy odwzajemniać się w dokładnie taki sam sposób. Najważniejsze żeby prezent był dany szczerze i był wyrazem naszego szacunku i przyjaźni, nie musi być koniecznie w tej samej formie i wartości.

Ktoś obdarował nas niespodziewanie, a my nie planowaliśmy kupować prezentu dla tej osoby? Co robić?
Przede wszystkim podziękować z miły gest i zrewanżować się, niekoniecznie jednak prezentem w tej samej formie czy kwocie. Można zaprosić kogoś na przedświątecznego drinka lub kawę oraz dać odręcznie wypisaną kartę z życzeniami. W żadnym wypadku nie należy przepraszać za brak prezentu, by nie krępować darczyńcy. 

Nie mam pomysłu na prezent, czy wypada dać gotówkę?
Prezent jest zawsze najodpowiedniejszy, jeżeli jednak nie możemy dokonać wyboru lepiej wręczyć bon zakupowy niż gotówkę.

Rodzina lub znajomi proszą o sugestie prezentowe. Najchętniej dostałabym pieniądze i przeznaczyła na własne cele, czy wypada prosić o gotówkę?
Pytanie wprost o gotówkę może być krępujące, stosowniej jest przyznać, że zbieramy na jakiś cel czy rzecz i poprosić o bon zakupowy.

Czy wypada dawać prezent szefowi?
Choć jest to miły gest, to jednak indywidualne prezenty w relacji szef-pracownik nie są na miejscu, mogą być odebrane jak podlizywanie się. Lepiej gdy upominek jest wręczany w imieniu grupy pracowników.

Chciałabym dać skromny prezent koleżance w pracy, czy muszę kupić prezenty innym osobom?
Jeżeli zamierzasz obdarować prezentem tylko wybrane osoby, lepiej zrobić to prywatnie lub po godzinach pracy, tak by nie urazić innych osób, dla których nie masz prezentu.


Więcej o etykiecie świątecznej? Przeczytaj post o kartkach świątecznych...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • niepiszbezsensu

    A czy to jest w dobrym tonie, by pokazać komuś możliwość dołożenia się do wymarzonego prezentu? Np. w mailu z linkiem kierującym do konkretnego prezentu? tak jak tu: marzymisie.pl/lista/3fa0vuucvcsa73c8cewy542pckpgcd6a/

  • Gość: [flavilla] 213.192.74.*

    LOL, z pewnością nie jest w dobrym tonie wpisywanie partyzanckich reklamek pod wpisami blogowymi. Ale przecież niczego się nie chciałaś dowiedzieć, Izo Kowalska, prawda?

  • niepiszbezsensu

    Oj, właśnie chciałam się dowiedzieć. Bo ludzie różne zdanie mają, a ten wpis brzmiał tak, jakby piszący wiedział, o czym pisze. Jeśli źle zinterpretowałam, to przepraszam :-)

© Wizerunek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci